اینجا گرمدره است!

گرمدره

جیغ و دست و هورا…! صدای موزیک و نورهای خیره کننده… فشفشه های نورانی و شعله های آتش بازی… گل های سرخ رز و مریم…. بوی گل و عطر غذاهای رنگارنگ و کمی بعد یک عروس زیبا و داماد جوان….! هلهله…کل کشیدن مادربزرگ ها…سکه های نقره ای و نقل های شیرین روی هوا…بچه ها زیر دست و پا! لبها خندان و چشمان مادران اشکبار از شوق و دلتنگ از جدایی! پیرمردها نشسته و جوانان وسط گود… دست ها در دست و رقصان و پایکوبان… اینجا یک باغ عروسی است در غرب تهران. اینجا گرمدره است.

گرمدره امروز مرکز باغ های عروسی تهران است. گرمدره پایتخت شادی پایتخت ایران است. زوجهای جوان پیوند گرم زندگی را معمولا در گرمدره میبندند. گرمدره گرم است، اما دره نیست. اوج قله شادی هاست. عروس ها از آرایشگاه با ماشین های عروس با لباس عروس های رنگارنگ از سفید و سفید و سفید به اینجا می آیند به گرمدره. گرمدره در غرب تهران و در شرق عشق واقع است. محل طلوع عشق.

اینجا را حالا همه میشناسند… چه کسانی که میخواهند خودشان مراسم را برگزار کنند چه مراکز تشریفات مجالس که برای برگزاری مراسم و ارائه خدمات مجالس با زوج های جوان قرارداد میبندند. اینجا هر روز بروبیایی دارد. قیمت ها اما برای زوج های جوان شاید کمی سنگین باشد اگر شخصا به اینجا بیاییند.

تشریفاتی ها اما قلق کار را خوب بلدند. میدانند چکار کنند تا قیمت اجاره باغ یا تالار عروسی های گرمدره را پایین بیاورند. بلاخره آن ها هم باید به قیمت رضایت مشتری با صاحبان باغ ها مذاکره کنند. بساط تبلیغات هم اینجا گرم است. یکی مزون لباس عروس دارد، یکی برای آرایش عروس تبلیغ میکند، یکی تخصصش چیدن جهیزیه  است و یکی هم فقط آتلیه عکاسی دارد و از عروس و داماد عکاسی میکند، آن یکی هم کمی دوراندیش تر است و لباس نامزدی برای میهمانهایی که بعدا عروس میشوند تبلیغ میکند.

تجارتی است برای خودش این عروسی. معشوق میفروشد و عاشق خریدار است. عشق مبادله میکنند با هم. اما کمی آن ور تر از عشق، پول های زیادی جابجا میشود. پول هایی که اگر صاحبان عاشق کمی ناشی باشند زود از دستشان میرود. تشریفاتی ها اما میدانند چطور پول زور به کسی ندهند. کارشان همین است.

عروسی رمانتیک است اما با غیر رمانتیک ترین ماهیت دنیا پیوندی عجیب دارد. با پول! این هم طنز روزگار است. بدون پول حتی رمانتیک هم نمیشود شد. از ورودی رایگان تا ورودی بیست سی میلیون تومان قیمت باغ های عروسی متغیر است. این تازه قیمت ورودی است. بدون ورودی حتی داخل نمیتوان شد. ورودی میدهند، میزنند میرقصند و خروجی عشق میگیرند.

اینجا گرمدره است. گرم هست اما دره نیست. اینجا قرار است اوج و قله شادی ها باشد. جیغ و دست و هورا…!

1 Comment

  • وای خدا……….عجب متنی! گرمدره گرم هست اما دره نیست… . دم نویسنده و قلمش هردو گرم مثل گرمدره…!

    عروس ژانویه 23, 2018

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.